Jak otworzyć firmę w Czechach?

 

Dzięki wejściu Polski do Unii Europejskiej zagraniczne rynki stanęły otworem dla każdego przedsiębiorcy, który chce spróbować swoich sił na międzynarodowej scenie. Warto jednak pamiętać, że to tylko jedna z opcji, z których można skorzystać. Równie popularnym rozwiązaniem co poszerzenie zakresu działalności jest poszukiwanie optymalizacji podatkowych.

Firmy z różnych branż wciąż poszukują sposobów na zredukowanie obowiązkowych kosztów, dzięki czemu zapewniają sobie większą stabilność finansową i możliwości dalszego inwestowania w rozwój. Jest to całkowicie naturalne, a otworzenie granic wewnętrznych UE oraz odpowiednie ustawy regulujące europejski rynek pozwala naszym rodakom na przeniesienie firmy do Czech.

Dlaczego opłaca się założyć firmę u naszych południowych sąsiadów? Za tym rozwiązaniem przemawia naprawdę wiele zalet. Wymierne korzyści można poczuć już od samego początku, a to przekłada się na większy potencjał przedsiębiorstwa i szersze horyzonty rozwoju.

 

Zalety wynikające z przeniesienia firmy do Czech

Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że założenie firmy za Olzą przyniesie przede wszystkim korzyści finansowe, to nie daje to pełnego obrazu. Dlatego warto najpierw zacząć od tego, jak w ogóle wyglądają u naszych sąsiadów procedury.

Samo założenie firmy trwa zaledwie od 2 do 4 tygodni, co jest pierwszą znaczącą różnicą między Polską a Czechami. Dzięki temu oszczędza się również czas, który można przeznaczyć na rozpoczęcie funkcjonowania firmy. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że wiele wniosków można składać tam online, co pozwala uniknąć niepotrzebnych kolejek i wizyt w kilku urzędowych okienkach. Może się wydawać, że to niewielka różnica w stosunku do naszego kraju, ale w praktyce daje się ją znacznie odczuć choćby w przypadku samych procedur, które są dużo prostsze.

Firma w Czechach, w zależności od swojego charakteru, nie wymaga wielkiego kapitału zakładowego. W przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością wystarczy jedna korona. Dla porównania w Polsce musi to być przynajmniej 5000 zł. To duże ułatwienie dla każdego przedsiębiorcy. Biznes w tym kraju cieszy się wieloma przywilejami w tym względzie.

 

Firma w Czechach koszty

Jeśli chodzi o firmę w Czechach koszty są nieporównywalnie mniejsze niż te w Polsce. Już sama opłata za założenie działalności nie przekracza 250 euro. Można w takiej sytuacji śmiało powiedzieć, że stoi to w zasięgu możliwości każdego człowieka, nawet osoby, która nie ma żadnego doświadczenia i dopiero chce spróbować swoich sił.

Czeski system podatkowy jest uproszczony. Wypełnianie dokumentacji związanej z nimi nie przysporzy nikomu problemów. Ewidencja księgowa dla przedsiębiorców należy do najmniej skomplikowanych. Jeśli zaś chodzi o same stawki, to tutaj sprawa wygląda równie interesująco. W Polsce są one dość wysokie, co wpływa na zwiększenie kosztów pracy i zmniejszanie budżetu firmy.

Podatek dochodowy w Czechach wynosi jedynie 15% dla osób fizycznych i 19% dla podmiotów prawnych. Z kolei VAT to zaledwie 20%, przy czym warto zwrócić uwagę na znacznie wyższą kwotę wolną od podatku. Do tego podatek od dywidend w wysokości 15% także jest ukłonem w stronę przedsiębiorczych osób.

Do tego wszystkiego należy jeszcze dodać bardzo wiele ulg, przywilejów i zwolnień podatkowych, na które mogą liczyć właściciele firm w Czechach. Tak założona firma w Czechach koszty generuje bardzo niskie, co zwiększa możliwość do przynoszenia zysków. Z tego powodu coraz więcej naszych rodaków decyduje się na przenoszenie tam swojego biznesu. Na dodatek można w ten sposób uniknąć rozliczania się w Polsce, co wiąże się z kolejnymi oszczędnościami.

Uwadze przedsiębiorców nie powinny umknąć również pozostałe rozwiązania przyjazne dla prowadzonej działalności, takie jak niższa płaca minimalna czy krótszy urlop wypoczynkowy.

 

Pomoc w zakładaniu firmy w Czechach

Aby w szybki i sprawiający jak najmniej problemów sposób przenieść własną firmę do naszych południowych sąsiadów, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Dzięki wyspecjalizowaniu się w tej dziedzinie można w jak najbardziej optymalny sposób stworzyć podwaliny do działalności za granicą, która bardzo szybko zacznie przynosić pierwsze zyski. Ponieważ wymaga to pewnej wiedzy w zakresie funkcjonowania tamtejszego systemu prawnego i gospodarczego, skorzystanie z usług firmy zajmującej się przenosinami przedsiębiorstw do Czech pozwoli uniknąć wielu nieporozumień.

Nasza firma wyspecjalizowała się w takiej usłudze, dlatego gwarantuje bezpieczne wdrożenie się w czeską rzeczywistość – i to z możliwością prowadzenia działalności na terenie Polski. Zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych przeniesieniem własnej firmy do Czech.