Jak otworzyć firmę w Niemczech?

 

Prowadzenie firmy w Polsce nie należy do najprostszych zadań. Szczególnie młode na przedsiębiorstwa muszą borykać się z problemami, których nie spotyka się w innych krajach. Należą do nich m.in. skomplikowany system biurokratyczny, wysokie koszty pracy i nieprzejrzyste podatki.

W związku z tym wiele firm decyduje się na optymalizację między innymi poprzez przeniesienie się do któregoś z pozostałych krajów europejskich. Dzięki uczestnictwie Polski w wewnętrznym rynku Unii Europejskiej taka możliwość staje się całkiem dobrą alternatywą. Pozwala to na rozwój i ekspansję przedsiębiorstwa zwłaszcza w rodzimym kraju. Jednym z najpopularniejszych kierunków przenoszenia firm są Niemcy. Wpływa na to nie tylko bliskość tego państwa, ale również kilka czynników szczególnie istotnych dla prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

 

Korzyści wynikające z przeniesienia firmy do Niemiec

Przeniesienie firmy do Niemiec może wydawać się drogim pomysłem ze względu na znaczną różnicę potencjału ekonomicznego w stosunku do Polski. Nic bardziej mylnego. Jeśli chodzi o ogólne zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa, są one bardzo zbliżone w obu krajach, dlatego nie trzeba zbyt szczegółowej wiedzy na ten temat, aby się wdrożyć (choć oczywiście lepsza znajomość pozwoli poszerzyć możliwości i uniknąć nieprzyjemności). Jednak kultura urzędnicza jest na dużo wyższym poziomie. W ślad za tym idzie lepszy dostęp do ulg i przywilejów dla osób prowadzących jakąkolwiek działalność.

Dla przykładu, założenie jednoosobowej firmy zajmuje zaledwie kilka godzin. To pozwala realnie zaoszczędzić czas i zacząć przygotowania do rozpoczęcia funkcjonowania przedsiębiorstwa. Firma w Niemczech to wyłącznie niezbędne minimum formalności. Niezależnie od wybranej formy prawnej należy jednak zgłosić się do stosownego urzędu i uiścić opłaty. Tutaj trzeba pamiętać, że wybór formy prawnej oraz przygotowanie się do założenia działalności warto uzgodnić np. z prawnikami lub firmami zajmującymi się przenosinami przedsiębiorstw do Niemiec – w innym przypadku można popełnić błędy, które będą skutkować koniecznością ponownego wszczęcia procedur rejestracyjnych.

 

Kwestie podatkowe

Jeśli chodzi o firmę w Niemczech koszty poniesione na nią przez właściciela są znacznie mniejsze od tych, które trzeba uregulować w Polsce. Już chociażby zgłoszenie firmy do urzędu kosztuje zaledwie 20 euro. Wstępne koszty są więc na tyle niewielkie, żeby operacja przeniesienia firmy do Niemiec pozostawała bardzo opłacalna.

Najważniejszy u naszych zachodnich sąsiadów wciąż pozostaje jednak system podatkowy, który będzie interesujący zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw. W tej kwestii można nawet uznać Niemcy za raj dla niewielkich firm. Średnie i duże przedsiębiorstwa jednak też znajdą wiele plusów, które mogą je przekonać do prowadzenia działalności właśnie tam.

W Polsce kwota wolna od podatku jest tak niewielka, dlatego tylko nieliczni mogą z niej skorzystać. Z kolei w Niemczech jest ona dość pokaźna. Kwota, po której podatek zaczyna być naliczany musi osiągnąć mniej więcej jedenastokrotność tej, która obowiązuje u nas. Po jej osiągnięciu jest równie dobrze – najniższa stawka podatkowa wynosi jedynie 14%.

Do tego dochodzi jeszcze wiele preferencyjnych dla biznesu ulg, z których można skorzystać już od samego początku. Jak więc widać, firma w Niemczech koszty na prowadzenie działalności ponosi niewielkie. To bezpośrednio wpływa na stabilność finansową i możliwości generowania zysków, które w Polsce często pożerane są przez mniej sprawiedliwy system podatkowy.

 

Profesjonalne doradztwo w rejestracji lub zakupie gotowej spółki

Chociaż systemy prawne Polski i Niemiec są do siebie względnie podobne, to w szczegółach mogą występować znaczące różnice. Dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług przedsiębiorstw specjalizujących się w takim procesie.

Nasza firma oferuje opiekę prawną i przeprowadzenie przez wszystkie formalności związane z założeniem lub przenoszeniem spółek za naszą zachodnią granicę. Dodatkowo zaplanujemy w szczegółach wszystkie kwestie optymalizacji podatkowej w taki sposób, aby była ona jak najkorzystniejsza dla naszych klientów. Dzięki temu różnicę w prowadzeniu działalności gospodarczej będzie można odczuć od ręki.

Wszystkie osoby zainteresowane przeniesieniem własnej firmy do Niemiec zachęcamy do kontaktu z nami celem uzgodnienia szczegółów.